Svet izolačných materiálov v stavebníctve sa neustále vyvíja a zdokonaľuje. Od jednoduchých izolačných materiálov sa zatepľovanie posunulo míľovými krokmi vpred. Novodobé izolačné materiály sú ľahké, s vynikajúcimi izolačnými vlastnosťami, cenovo dostupné a moderné. Takými sú aj PIR dosky, v ktorých sa snúbia vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti so šetrnosťou voči životnému prostrediu.
Čo sú to PIR dosky?
PIR dosky sú z moderného materiálu – polyisokyanurátu. Je to materiál s nízkou objemovou hmotnosťou a s uzavretou štruktúrou, preto nepohlcuje žiadnu vodu. Taktiež je to ohňovzdorný materiál a pri horení sa netopí. Izolačné PIR dosky sa dodávajú štandardne obojstranne polepené vliesom alebo plechom. Ide o izolačný materiál, ktorý sa pýši najvyšším tepelným odporom pri čo najmenšej možnej hrúbke dosky spomedzi všetkých bežne používaných izolačných materiálov.
Kde môžeme PIR dosky použiť
PIR dosky sa používajú všade tam, kde je potrebné zateplenie budovy alebo odizolovanie daného priestoru. Podľa použitia sa delia na stenové, fasádne a strešné a bežne sa používajú ako sendvičové panely pri tzv. sendvičových konštrukciách.
Najčastejšie sa používajú PIR dosky na zateplenie fasády pri energeticky úsporných novostavbách, ako sú pasívne či nízkoenergetické domy. Strešné PIR dosky nájdu využitie hlavne pri rovných a šikmých strechách do sklonu strechy cca 35 stupňov. A stenové PIR dosky môžeme použiť pri zateplení stien či podláh domov. Vďaka minimálnej hrúbke dosky nie je potrebné dvíhať podlahu tak vysoko, ako pri iných izolačných materiáloch.
Vynikajúce je aj ich použitie pri zateplení drevostavieb, ktoré si získavajú medzi investormi čoraz väčšiu obľubu. Vďaka použitiu PIR dosiek môžu drevostavby nadobudnúť výborné úžitkové vlastnosti a dosiahnuť tak parametre pre nízkoenergetické domy.
Od čoho sa odvíja cena PIR dosiek
Ak vás zaujíma, koľko asi môžete zaplatiť za izolačné dosky PIR, cena týchto izolačných materiálov vás príjemne prekvapí. Na trhu je mnoho výrobcov PIR dosiek, ktorý dodávajú tieto izolačné materiály v rôznych hrúbkach a rôznych prevedeniach. Hrúbka dosiek sa pohybuje od 20 mm do 250 mm a rôzni sa aj ich oplášťovanie. Dostupné sú dosky s obojstranným hliníkom, sklotextilom, fliesom či pohliníkovaným papierom. Cena sa taktiež odvíja od hustoty izolačnej dosky a taktiež od spôsobu spoja – či sú hrany PIR dosky rovné, alebo tzv. “na zámok”.
Cenovo výhodné sú taktiež PIR dosky s integrovanou poistnou hydroizoláciou, ktorá je možno cenovo drahšia, avšak zas poskytuje finančnú úsporu za dodatočnú hydroizoláciu a tiež šetrí náklady a čas montážnych pracovníkov. Najlacnejšie sú tzv “holé” PIR dosky veľkých rozmerov, pokryté iba fliesom či pohliníkovaným papierom. Tam však treba rátať s dodatočnými nákladmi na hydroizoláciu a pomalšiu pokládku. Preto je na každom investorovi a taktiež stavebníkovi, koľko financií investuje do PIR dosiek, cena týchto zatepľovacích materiálov je naozaj variabilná.
Výhody PIR dosiek
Ako sme už spomínali, najväčšími výhodami PIR dosiek sú ich minimálna hrúbka pri zachovaní vynikajúcich izolačných vlastností. Tým, že stačí použiť minimálnu hrúbku pri zateplení, sú aj ľahké a znižujú celkovú váhu zateplenia.
PIR dosky sa tiež vyznačujú až dvojnásobnou pevnosťou v tlaku oproti bežným izolačným materiálom. Tento izolačný materiál sa môže pýšiť odolnosťou voči tlaku až 15 ton na meter štvorcový.
Dokonca potešia aj všetkých milovníkov zelených riešení a ochrancov životného prostredia. PIR dosky sú bezpečné pre životné prostredie a ekologické aj pri výrobe aj pri likvidácii. Sú vyrobené z izolačného materiálu, ktorý je až z 80% recyklovateľný.
Izolačné PUR panely a PIR dosky sú tak zatepľovaním budúcnosti. Pri množstve rôznych druhov PIR dosiek vždy stavte na kvalitu. Odmenou tak bude úspora nielen finačná, ale aj energetická a v neposlednom rade bude vaša nehnuteľnosť poriadne zaizolovaná na dlhé roky.