Aká je história panelov z minerálnej vlny?
Pokiaľ sa jedná o prefabrikované stavebné materiály, akými sendvičové panely sú, tak práve panely z minerálnej vlny sú najstaršie. Vedeli ste, že samotný materiál minerálnej vlny bol vyvinutý už v 19. storočí? Vkladať do sendvičových panelov a využívať v stavebníctve sa však minerálna vlna začala až po roku 1941. Na Slovensku panely z minerálnej vlny získali na popularite hlavne na začiatku 90-tych rokov, a odvtedy sa používa ako termo-izolačný materiál nielen pri stavbe obytných domov, ale aj priemyselných budov.
Čo je to vlastne minerálna vlna?
Minerálna vlna je izolačný materiál, ktorý pozostáva z anorganických vlákien prírodného alebo syntetického pôvodu. Má lepšie tepelno-izolačné vlastnosti ako polystyrén, ktorý sa postupne prestal používať.
Prírodné minerálne vlákno sa získava z tavenej kameniny ako je napríklad siderit, vápenec, dolomit a bazalt. Do zmesi sa ešte pridávajú aj recyklované suroviny ako drvené sklo či koks.
Aké je využitie minerálnej vlny?
Minerálna vlna sa používa hlavne ako fasádna izolácia medzi konštrukčnými prvkami. Zložením dvoch pozinkovaných plechov a jadra vznikne panel z minerálnej vlny, ktorý je jedným z druhov pur sendvičových panelov.
Tieto panely majú široké využitie, slúžia ako tepelná, zvuková či protipožiarna izolácia. Dnes nájdete panely z minerálnej vlny zabudované nielen v obytných budovách, ale aj priemyselných zónach či administratívnych budovách.
Aké sú výhody minerálnej vlny?
Najväčšou výhodou je jednoduchá manipulácia. Akékoľvek pur panely ako prefabrikované materiály sú pripravené na okamžité použitie. Dajú sa namontovať v priebehu pár hodín alebo pár dní. Záleží od veľkosti pokrývanej plochy.
Nájdete medzi nimi široký sortiment dezénov, farebných variácií a ukotvení. Tieto panely nijako nepoškodia estetickú stránku budovy.
Nehorľavosť. Minerálne pur panely sú zaradené do triedy A2 čo sa týka reakcie na oheň. Vašu budovu tak pred prípadným požiarom spoľahlivo ochránia.
Sú veľmi finančne dostupné.
Má minerálna vlna aj nejaké nevýhody?
Samozrejme, ako každý produkt, aj panely z minerálnej vlny majú určité nevýhody. Keďže sa jedná o najstarší materiál, ktorými sa pur panely začali plniť, dá sa povedať že minerálna vlna môže byť ako materiál zastaraná. Na trhu nájdete už aj modernejšie verzie výplní pur sendvičových panelov.
Treba si dať pozor na jej ukotvenie a spoje. Pri nekvalitnom spracovaní majú tendencie netesniť tak, ako by ste si priali. Preto treba dbať aj na jej dôslednú prepravu. Pri nedbalom zaobchádzaní sa môže poškodiť, čo nakoniec zníži kvalitu celého tesnenia a izolácie.
Jej najväčšou nevýhodou je fakt, že sa z nej môže stať zdravie ohrozujúci materiál, a to hlavne pri nesprávnom zaobchádzaní a nepoužití ochranných pomôcok. Preto si vždy na obklady s minerálnou vlnou nájdite vyškolených majstrov, ktorí majú s týmto materiálom skúsenosti.
Hoci sa zdá, že minerálna vlna je zastaraný materiál, stále si nájde svoje využitie. Treba však dôsledne zvážiť prípadne zdravotné riziká a panely si vyberať len od overených výrobcov, ktorí vám poskytnú potrebné certifikáty a záruku. Pri zatepľovaní minerálnou vlnou sa do toho nepúšťať sám, ale spoľahnúť sa na vyškolených odborníkov.