Pur panely poznáme ako všestranné izolačné materiály. Sendvičový panel pozostáva z dvoch pozinkovaných, profilovaných oceľových plechov a z polyuretánovej (PUR) alebo izokyanurátovej (PIR) náplne. Hrúbka plechov môže byť od 0,4 mm po 0,7 mm. Tieto panely sa kotvia viditeľným spojom.
Kde všade sa dajú využiť sendvičové panely ?
Poďme si najskôr ujasniť vďaka čomu sú tieto panely tak populárne. Tento stavebný materiál vyniká možnosťami pre realizáciu stavieb s unikátnym profilom, rýchlosťou montáže, atraktívnou farebnou kombináciou a kvalitnou povrchovou úpravou. Čo je ale najdôležitejšie, majú extrémne dobré tepelnoizolačné vlastnosti. Vďaka tomu spĺňajú náročné kritéria nízkoenergetických projektov. Okrem toho sa pýšia aj vynikajúcimi akustickými a protipožiarnymi vlastnosťami.
Vďaka tomuto sú skvelo využiteľné ako v interiéroch, tak aj v exteriéroch. Variabilita PUR panelov ich umožňuje aplikovať horizontálne aj vertikálne. Okrem využitia na fasády budov je možné ukladať ich aj na strechu. Taktiež nájdu svoje použitie aj pri väčších stavbách typu sklady, výrobné haly, garáže, hangáre, chladiarenské a mraziarenské boxy.
Je možné PUR panely využiť aj na strechu ?
Tu si treba najskôr povedať, aký je rozdiel medzi strešným a fasádovým panelom. PUR panely, ktoré sa používajú na zatepľovanie fasád budov, alebo aj stenové panely majú možnosť viditeľného aj neviditeľného spoju. Okrem obytných budov sú hojne využívané aj na administratívnych či historických budovách. Taktiež zabraňujú vzniku plesní. Vedeli ste že správne zateplená budova má automaticky zvýšenú hodnotu na realitnom trhu ? PUR sendvičové panely môžu na budove plniť aj dekoratívny prvok. Netreba snáď ani dodávať, že sú odolné voči teplu, mrazu a sú šetrné k prírode.
Naproti tomu strešné panely mávajú poväčšine viditeľný spoj, a imitujú tvar a vlnenie strešnej krytiny. Obojstranne oplechovaný panel, s jadrom z polyuretánovej peny s hrúbkou 60 až 150mm. Dostať ich vo viacerých farebných vyhotoveniach, napríklad červenej, modrej, šedo hnedej či bielo šedej. Vďaka trapézovému plechu sa z nich dá vytvoriť rovná alebo mierne šikmá strecha. Využívajú sa ako na novostavbách, tak aj pri rekonštrukcii. Či už sa jedná o obytné domy, rôzne inštalácie, alebo poľnohospodárske objekty. Ich tepelná izolácia nemá konkurenciu a poteší aj fakt, že sú nehorľavé a teda máte garanciu bezpečnej stavby.
Dajú sa strešné panely využiť aj pri izolácii budovy ?
Odpoveď je áno ! Ako bolo spomenuté vyššie, PUR sendvičové panely sa dajú montovať vertikálne aj horizontálne. Sami si určíte požadovaný efekt. Vybrať si môžete tvar, prevedenie vonkajšieho profilu, farbu a typ zámku. Výhodou je ich rýchla montáž a minimálna údržba, pričom vám vydržia v dobrom stave dlhé obdobie, dokonca až nad 50 rokov. Každý dom si predsa zaslúži kvalitnú strechu. Tento univerzálny stavebný materiál oceníte aj vďaka nenáročnej montáži a vstupné investície sa vám bezpochyby oplatia v podobe kvalitne zateplenej budovy. Keď príde na strechu, každý si praje aby mu slúžila dlho a bez problémov, no a práve vďaka sendvičovým panelom sa vám to môže splniť. Nemusíte sa báť, že by vaša stavba pôsobila „hrubo“ alebo neesteticky, dokonca si ju po čase môžete aj ľubovoľne upraviť, ak sa napríklad rozhodnete pre rekonštrukciu, prispôsobiť tomu fasádu nikdy nebolo ľahšie. Prefabrikované sendvičové PUR panely umožňujú rýchlu inštaláciu nezávisle od počasia, a tým sa budova uvedie do prevádzky oveľa rýchlejšie.