Čo potrebujete vedieť o sendvičových paneloch?

Sendvičové panely tvorí izolačné jadro z polyuretánovej peny v prípade PUR panelov, alebo z polyizokyanurátovej peny, ak ide o takzvané PIR panely. Toto izolačné jadro je pri oboch spomenutých druhoch sendvičových panelov chránené kovovým opláštením.

Sendvičový panel ISOVETRO

Zdroj: energiopanely.sk

Sendvičové panely predstavujú flexibilný izolačný materiál, ktorý je vhodný na zateplenie fasády, interiérových stien, podláh, ale aj stropov či striech. Využitie nachádzajú dokonca aj pri stavbe montovaných hál.

Hrúbku izolačného jadra, dĺžku i šírku panelu je možné upraviť podľa konkrétnych požiadaviek klienta. Štandardne sa však hrúbka sendvičových panelov pohybuje od  40 do 240 milimetrov.

Montáž sendvičových panelov

PIR panelyPUR panely sa okrem svojich izolačných vlastností vyznačujú aj jednoduchou montážou. Celý proces dokážete zvládnuť dokonca aj bez pomoci odborníkov. Sendvičové panely je možné montovať zvislo aj vodorovne, alebo ich vzájomne kombinovať.

Strešné PIR dosky možno inštalovať na rovné strechy, rovnako ako na krove alebo pod krovom šikmých striech so sklonom približne 35 stupňov. Strešné panely ponúkajú široké spektrum farieb a tvarov opláštenia, ktoré môže slúžiť aj ako imitácia klasickej strešnej krytiny.

V prípade použitia týchto panelov na izoláciu interiérových stien a priečok je vhodné siahnuť po paneloch s menšou hrúbkou izolačného jadra. Pri montovaných halách fungujú zas sendvičové panely ako prefabrikát. Aj tu platí, že proces inštalácie PIR a PUR panelov nie je náročnou záležitosťou.

Vedeli ste, že? Štandardné panely je tiež možné doplniť aj o takzvané presvetľovacie panely, ktoré zlepšujú svetlené podmienky v interiéri.

Okrem farebnosti, tvaru a materiálu kovového opláštenia si môžete vybrať aj to, či budú spoje medzi panelmi viditeľné alebo skryté.