Prečo práve PUR sendvičové panely?

Tento izolačný materiál sa vďaka svojej kvalite, vynikajúcim termoregulačným a protipožiarnym vlastnostiam dostal sa popredné priečky v stavebníctve. Poďme si povedať najskôr niečo o ich histórii, a z čoho sú vyrobené.

Tieto materiály sa u nás začali používať na začiatku 90-tych rokov, a postupne ako sa zdokonalili ich technológie, tak získali na popularite. Skvelý pomer ceny a kvality si zlákal mnohých ľudí, a preto ich čoraz viac začalo využívať nielen pri zatepľovaní domov a obytných budov, ale aj pri iných projektoch, ako sú napríklad priemyselné haly či kancelárie.

Pur panely sú vyrobené z dvoch oceľových obkladov, medzi ktorými sa nachádza jadro z polyuretánovej peny. Samozrejme, na výber sú sendvičové panely s rôznymi dĺžkami, hrúbkami a jadrami. Okrem polyuretánovej peny poznáme ešte s jadrom z polystyrénu alebo minerálnej vlny. Na výber sú aj rôzne profilovania a ochranné povlaky na plech, dostupné aj v pozinkovanej, nehrdzavejúcej oceli. V hre je aj viacero spojov, podľa toho, kde sa panel používa. Spoje môžu byť priznané, ale aj neviditeľné. Okrem toho si môžete zvoliť aj farbu obkladu, takže ani estetická stránka nebude zanedbaná. Na výber je dostatok farebných kombinácií.

Aké sú ich najväčšie výhody?

Iste, ani sendvičové panely nemôžete použiť všade, ale vďaka ich skvelým vlastnostiam majú naozaj širokospektrálne využiti! Ktoré to sú? Nepochybne, ich najväčšou kvalitou je výborná tepelná izolácia. Panely z polyuretánovej peny disponujú tým najvyšším štandardom, čo sa týka izolácie. Toto bol aj prvotný dôvod, prečo sa PUR panely začali využívať pri zatepľovaní rodinných domov a obytných budov. V skratke môžeme povedať, že v lete udržiavajú klímu príjemne ochladenú a v zime zas neprepúšťajú teplo, ako to býva pri klasických nezateplených domoch. Ušetria vám tým aj financie potrebné na vykurovanie.

Nezanedbateľnou výhodou hlavne v priemysle a potravinárskej výrobe je aj ich zvukotesnosť a odolnosť voči požiaru. Výstavba objektu so sendvičovými panelmi je rýchlejšia ako pri použití inej technológie. PUR panely sú hotové komponenty, ktoré sa montujú na ľubovoľnú konštrukciu. Ich priečky sú užšie ako napríklad pri paneloch s minerálnou vlnou, preto vám ušetria aj nejaké tie centimetre, čo je veľmi žiadané pri obytných budovách.

Ich údržba je tiež nenáročná, stačí ich čistiť raz za rok použitím vysokotlakových čističov, vydržia tak dlho ako nové.

Vedeli ste, že sendvičové panely sa dajú použiť ako stenové obklady ale aj strešné krytiny? Tým váš dom alebo kancelária získa úplne nový, moderný „look“, ktorý si môžete vyskladať presne podľa vašich potrieb a požiadaviek. Netreba opomenúť ani fakt, že sú zdravotne nezávadné, nespôsobujú alergie a sú aj ekologické voči životnému prostrediu.

Kde všade sa teda môžu PUR sendvičové panely použiť?

Prakticky všade. Jedná sa najmä o domy a obytné budovy či už v novostavbe alebo rekonštrukcii. Okrem toho sú skvelé na výstavbu skladov, výrobných hál a logistických centier. Ďalej sú to budovy v  potravinárskom priemysle ako chladiarne a mraziarne, ale aj obchody. Netreba zabudnúť na autosalóny, športové a rekreačné objekty (napríklad bazény a športové haly). Možnosti sú naozaj neobmedzené.