Čo si predstaviť pod pojmom montovaná hala?

Veľa ľudí si predstaví akýsi nevzhľadný hangár, alebo sklad. Montované haly však majú oveľa väčší potenciál a sú aj tam, kde by ste ich nehľadali. Montované haly sú vyrobené priamo na mieru pre zákazníka. Jedná sa o oceľovú konštrukciu, ktorá môže mať rôznu šírku aj výšku. Na konštrukciu sa montujú smart prefabrikované materiály ako sú napríklad sendvičové panely. Tie zabezpečujú všetky výhody a benefity tejto stavbe, ako sú napríklad aj skvelé protipožiarne a termoregulačné vlastnosti.

Aké druhy montovaných hál poznáme?

V podstate sa vždy jedná o ľahké oceľové konštrukcie do ktorých sú vsadené sendvičové panely. Pri montovaných halách sa však môžeme stretnúť s týmito dvomi typmi konštrukcií :

  • Jednoduchá rámová konštrukcia – s ktorou vieme vytvoriť a opláštiť menšiu halu do 18 metrov. Jej najväčšou výhodou je ľahkosť konštrukcie a rýchlosť výstavby. V podstate už do pár dní môžete mať takúto montovanú halu hotovú. Tak isto jednoducho sa dá aj rozmontovať a postaviť znovu.
  • Priehradový väzník – v tomto prípade sa jedná o väčšie haly, kde sa dá ísť do šírky aj 40 metrov. Takéto haly sa používajú hlavne v poľnohospodárskom priemysle.

Ktoré faktory vplývajú na kvalitu montovaných hál?

  1. Kotvenie montovanej haly – haly sa musia ukotviť do betónu chemickými kotvami, aby konštrukcia mala stabilitu a vydržala všetky poveternostné podmienky.
  2. Opláštenie montovanej haly – bývajú opláštené podľa priania a dizajnu, aký zákazník požaduje. Ako najideálnejší materiál sa javia pur panely. Dajú sa využiť ako stenové aj strešné opláštenie. Ich výhodou okrem iného sú aj možnosti ukotvenia viditeľným alebo neviditeľným spojom, a možnosť vybrať si farebnosť.
  3. Lemovacie prvky- aby montovaná hala vo výsledku pôsobila celistvo a zároveň bezpečne, musia sa použiť lemovacie prvky vo farbe opláštenia ako posledná bodka na budove.

Aké výhody poskytujú PUR panely na opláštení montovanej haly?

V prvom rade hale poskytujú skvelý tepelnoizolačný efekt, ktorý je taký žiadaný pri montovaných halách. Teplo neuniká von ale drží sa v vnútri haly, a tým aj šetrí energie. V lete zas príjemne chladí, a to vďaka tomu, že ochladený vzduch z klimatizácie sa drží vo vnútri budovy. Tak isto sa vďaka pur panelom dá v hale nastaviť stála konštantná teplota, čo ocenia hlavne potravinári a poľnohospodári. Ďalej treba vyzdvihnúť aj úsporu priestoru. Iné materiály, ako napríklad tie z minerálnej vlny bývajú nepomerne hrubšie ako pur panely. Pur panel sa skladá z dvoch pozinkovaných plechov, v ktorom sa nachádza tenké jadro z polyuretánovej peny. Táto pena má nízku hustotu a je ľahšia, no napriek tomu je to jednotka na trhu čo sa týka úspory energií.

Pri montovaných halách je dôležitá aj ich bezpečnosť a zdravotná nezávadnosť. Pur panely vynikajú okrem toho aj skvelými protipožiarnymi vlastnosťami. Ako zákazník oceníte aj ich kvalitnú akustickú izoláciu.

Ich životnosť nad 50 rokov a úplná enviromentálna bezpečnosť z nich robí naozaj najkvalitnejší materiál na opláštenie montovaných hál. Rýchla montáž a minimálna údržba presvedčí každého zákazníka. Pomer ceny, kvality a hlavne ušetrených energií je bezkonkurenčne najlepší na trhu.