Tepelná izolácia je v novodobom stavebníctve samozrejmosťou. Požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov sú čoraz vyššie a voľba správnych izolačných materiálov je v tomto smere kľúčová.
Tepelný odpor
Pri tepelnej izolácií stavieb by sa naša pozornosť mala sústrediť predovšetkým na veličinu nazývanú tepelný odpor (R). Tepelný odpor udáva mieru odporu materiálu alebo konštrukcie voči prenikaniu tepla. Inými slovami, táto veličina určuje mieru tepelnoizolačných vlastností. Čím je hodnota tepelného odporu vyššia, tým má stavba lepšie termoizolačné vlastnosti.
Hodnotu R ovplyvňuje viacero premenných. Okrem iného to je hrúbka daného materiálu či súčiniteľ tepelnej vodivosti, teda schopnosť materiálu viesť teplo.
Viac ako teplo
Trend využívania čo najkvalitnejšej tepelnej izolácie je pochopiteľný, nakoľko okrem tepelných vlastností výrazne ovplyvňuje i náklady na energie či akustické vlastnosti stavby. Tepelná izolácia zabraňuje úniku tepla z interiéru a rovnako chráni i pred jeho prehriatím počas vysokých letných teplôt. Prirodzene tak znižuje spotrebu energií spojených s vykurovaním či klimatizovaním priestorov. S nižšou spotrebou energii sú rovnako spojené i nižšie výdavky na prevádzku domácnosti, výrobných či komerčných priestorov.
Kvalitná tepelná izolácia je zásadná aj pri otázke znižovania dopadu stavieb na životné prostredie a celkovú udržateľnosť stavebného priemyslu. Znížené nároky na spotrebu energií pozitívne prispievajú snahe znižovania emisií a uhlíkovej stopy. Tie majú reagovať na klimatickú krízu.
V neposlednom rade môže vhodne zvolená tepelná izolácia ovplyvniť aj akustiku v interiéri a eliminovať hluk z okolia. Pri určitých izolačných materiáloch nie sú výnimkou ani protipožiarne vlastnosti.
Unikátne vlastnosti pur panelov
Na trhu nájdete celý rad izolačných materiálov. Od minerálnej vlny, polystyrénu či pur izolácie až po alternatívnejšie varianty ako ovčia vlna či konope.
Jedným z najpoužívanejších materiálov sú aj takzvané pur panely, ktoré sa na Slovensku začali používať v 90. rokoch minulého storočia. Panely sú vyrobené z dvoch oceľových obkladov, medzi ktorými sa nachádza jadro z polyuretánovej peny. Vďaka týmto materiálom spĺňajú i tie najvyššie tepelnoizolačné kritériá.
Jednou z najväčších výhod pur panelov je ich širokospektrálne využitie. Tieto hotové komponenty, ktoré je možné namontovať na ľubovoľnú konštrukciu. Takzvané sendvičové panely je možné rozmerovo i vizuálne prispôsobiť. Sú dostupné v pozinkovanej i nehrdzavejúcej oceli v niekoľkých farebných prevedeniach a rôznymi možnosťami ochranných povlakov. Vybrať si môžete medzi neviditeľným alebo priznaným spojom.
Sendvičový panel môžete použiť nielen na obklad stien, ale i strešnej krytiny. Siahnuť po nich môžete prakticky všade.