Izolačné materiály v stavebníctve sa neustále zdokonaľujú. Od počiatočných jednoduchých zatepľovacích systémov sa novodobé materiály líšia tým, že sú ľahké a maximálne efektívne. Navyše sú cenovo dostupné. Ktorý materiál si ale vybrať?

Rozdiely medzi materiálmi

Ak sa chystáte vybrať si konkrétny typ izolácie na zateplenie vašej budovy, mali by ste poznať rozdiely medzi jednotlivými izolačnými materiálmi. Taktiež  by ste sa mali vedieť správne rozhodnúť, ktorý typ izolácie potrebujete konkrétne pre váš projekt.

PIR a PUR

Rozdiel medzi PIR (polyisokyanurátom) a PUR (polyuretánom) izolačným materiálom je minimálny, oba sú vysoko účinné izolačné materiály. Zatiaľčo PIR sa pooužíva vo  forme pevnej dosky, PUR sa používa vo forme peny. Táto pena tvorí izolačné jadro sendvičového panelu s kovovým opláštením. Kovové opláštenie môžu mať aj PIR dosky, avšak jej izolačné jadro je pevné. Hlavný rozdiel medzi PIR doskami a PUR panelmi však tkvie v ich horľavosti. Kým PIR dosky sú vysoko odolné voči ohňu, PUR panely majú omnoho nižšiu odolnosť voči požiarom. 

Minerálna vlna

Minerálna vlna, ktorá sa používa ako jadro pre sendvičové panely má omnoho nižšiu tepelnoizolačnú schopnosť  ako predchádzajúce dva materiály. Napríklad pri hrúbke PIR dosky 50mm by musel mať sendvičový panel s minerálnou vlnou okolo 80mm. Čo však robí tento materiál výnimočným? Je to jeho odolnosť voči ohňu, nakoľko tento materiál dokáže odolávať žiari ohňa takmer 4 hodiny vkuse. 

Ktorý izolačný materiál vybrať

Pokiaľ sa zameriavate výlučne na najlepšie tepelnoizolačné vlastnosti, siahnite po PIR doskách alebo PUR paneloch. 

Pokiaľ zároveň potrebujete šetriť miestom a musíte zatepliť budovu s pridaním minimálnej hrúbky zateplenia k už existujúcej hrúbke steny, siahnite jednoznačne po PIR doske. Bežne je hrúbka PIR dosky v rozmedzí 20-250 mm, čo znižuje celkovú váhu konštrukcie. Taktiež vďaka tomu, že nie sú objemné sa s nimi jednoducho manipuluje. PIR doska sa môže pochváliť aj takmer dvojnásobnou pevnosťou v tlaku oproti PUR doskám či sendvičovým panelom s minerálnou vlnou. Kvalitná PIR doska môže mať odolnosť voči tlaku až 15 ton/m2. Pokiaľ vám však nezáleží na hrúbke zatepľovacej vrstvy a môžete si dovoliť aj hrubšiu tepelnoizolačnú vrstvu, môžete siahnuť po sendvičových paneloch s minerálnou vlnou. Po minerálnej vlne tiež siahnite, pokiaľ potrebujete budovu ochrániť pred požiarmi. Sendvičové panely s minerálnou vlnou sú preto vhodné na tepelnú izoláciu budov ako sú sklady, logistické centrá, výrobne a podobne. 

Kvalitné materiály

Pri výbere  vhodného izolačného materiálu vždy stavte na kvalitu. Kvalitný materiál má požadované tepelnoizolačné vlastnosti, a taktiež deklarované bezpečnostné limity. Pri kvalitných materiáloch možno zaplatíte vyššiu cenu, avšak výhody, ktoré nimi získate sú na nezaplatenie. Pri zatepľovaní budovy sa o výbere vhodného materiálu poraďte s odborníkmi na izolácie, ktorí dokážu zohľadniť špecifiká vášho projektu a zatepľovací systém tak doslova “ušiť na mieru” pre konkrétnu budovu.