Polyuretán: užitočný a univerzálny materiál

K čomu polyuretán slúži? V akých odvetviach je použiteľný? Aké sú výhody a nevýhodu tohoto materiálu? Prečítajte si viac aj o PUR paneloch v tomto článku.

Polyuretán objavil v roku 1947 chemik Otto Bayer. Je lacný, univerzálny, často využívaný v mnohých odvetviach a stal sa tiež významným technologickým riešením. Polyuretán sa nachádza v mnohých a najrôznejších produktoch, používa sa na výrobu izolácie chladničiek a mrazničiek (chladiarenske panely), pri čalúnení nábytkov a dokonca aj na výrobu automobilových súčiastok.

Tento materiál sa využíva aj pri výrobe podrážok, či športových odevov a svoje miesto má aj v stavebníctve, kde sa využíva na výrobu panelov, či izolačnej peny. Je to obzvlášť užitočný materiál a Collins Dictionary ho definuje takto: „syntetický materiál  […] používaný ako izolácia, baliaci materiál, vo forme vlákna alebo tvrdých inertných povlakov.

Polyuretán ako výplň matracov

Azda ako prvý materiál, ktorý sa nám vybaví, keď sa spomenie polyetylén, je molitan. Často sa používa pri čalúnení pohoviek, postelí a iného nábytku. Využíva sa tak často, že jeho prítomnosť v každodenných predmetoch ostáva takmer nepovšimnutá. Jedným z najväčších a i najznámejších predmetov reprezentujúcich využitie polyuretánu je matrac.

Nová výplň matracov sa nazýva pamäťová pena. Ide o polyuretánovú viskózno-elastickú penu, ktorá sa pre svoju mäkkosť a prispôsobivosť bežne používa vo vankúšoch. Pena citlivá na teplo sa pod vplyvom telesného tepla sama deformuje a prispôsobuje sa siluete tela, ktorú si následne na niekoľko minút „zapamätá“. Telo teda dostáva oporu bez pocitu tvrdosti a svalstvo sa môže uvoľniť a zaspať. Tento materiál sa využíva aj pre zdravotnícke vybavenie, aby sa predchádzalo preležaninám.

Polyuretán ako súčasť bežnej obuvi

Vďaka výskumom boli objavené nové tkanivá a membrány na báze polyuretánu, ktoré sa využívajú pri výrobe priedušnej technickej, ale i bežnej obuvi. Získali sa špeciálnym postupom na báze polyuretánových živíc. Pomáhajú vytvárať elastickú vrstvu, ktorá je nepremokavá, ale priedušná, s antibakteriálnym účinkom a odolná voči práčke a sušičke.

Vďaka týmto vlastnostiam má svoje uplatnenie nielen v oblasti medicíny, ale aj v oblasti ortopédie, kde sa používa pri výrobe pracovných odevov a bezpečnostných zariadení.

Polyuretán v stavebníctve alebo známe PUR panely

V stavebníctve sa polyuretán (tiež PUR) vyskytuje pomerne často, napríklad v polotuhých paneloch a penách, ktoré sa bežne kombinujú s inými izolačnými materiálmi. Ich spracovanie, obzvlášť ich rezanie, musí byť vykonané správne, pomocou istých bezpečnostných zariadení. Zoznam odporúčaných bezpečnostných zariadení sa zvyčajne nachádza na ich obaloch a to z dôvodu možných alergií vyvolaných prachom, ktorý vzniká pri rezaní alebo leštení polyuretánu. Spomínané izolačné PUR panely sú dostupné v kombinácii s polepom z hliníkovej fólie, papierovej fólie KRAFT, sadrokartónovými doskami alebo v prípade sendvičových panelov, ktoré sa často využívajú pri stavbách a ako vonkajšie vrstvy, s vrchnou stranou z trapézového plechu.

V stavebníctve sa polyuretán využíva ako izolačná vrstva na strechách, podkroviach, vonkajších stenách, či pri tesnení potrubia a kovaní vo forme peny. V oblasti architektúry, konkrétne v divadlách alebo nahrávacích štúdiách, sa polyuretán využíva v zvukovo izolačných paneloch, ktoré sa kladú na steny koncertných sál a nahrávacích štúdií. Obvykle sú štruktúrované, ako obaly na vajcia, aby sa zvukové vlny preniesli do pórov panela, kde ich vzduchové vaky premenia na teplo, čím rozptýlia ich silu.

Najmä v USA v posledných rokoch prekvital trh orientovaný na recykláciu polyuretánu. Kvôli inej veľkosti a hustote sa premenoval na aglomerovanú penu a pod obchodnými značkami je známy ako aglomerovaná polyuretánová pena, polyetylénová pena s uzavretými bunkami a gumová pena. Táto recyklovaná forma nachádza svoje uplatnenie ako špeciálna výplň v prípadoch, ktoré si vyžadujú materiál s vysokou hustotou, akými sú napríklad ťažké obaly.

Klady a zápory polyuretánu:

  • Polyuretánové lepidlá obsahujú izokyanáty, ktoré sú karcinogénne a môžu spôsobiť alergie
  • Zrecyklovaný, môže byť použitý na výrobu podrážok topánok, gymnastických žineniek, alebo ako základ pre niektoré koberce. Pri jeho likvidácii je však potrebné dodržiavať isté postupy
  • Za normálnych okolností nie je ohňovzdorný a pri vysokých teplotách uvoľňuje toxické plyny. Ak je ošetrený katalyzátormi, môže sa použiť ako spomaľovač horenia (existujú aj špeciálne protipožiarne peny, ktoré sú odolné aj voči vyšším teplotám)
  • Ak vezmeme do úvahy jeho izolačnú schopnosť, primárna energia potrebná na výrobu panelov z polyuretánovej peny je adekvátna jeho životnosti. Vďaka svojej hmotnosti, ktorá sa pohybuje v rozpätí od 30 do 40 kg na m3 a svojej izolačnej schopnosti sa energia potrebná na výrobu týchto panelov znovu získa v priebehu pár rokov.
  • Je odolný voči vlhkosti a chemickým činidlám.