Chladiarenský priemysel zaznamenal v posledných desiatkach rokov nevýdaný rozmach. Skladovanie a distribúcia produktov, ktorá kedysi nebola možná v takom rozsahu, je dnes bežná cez pol sveta či na dlhší čas. Chladiarenské či mraziarenské sklady ponúkajú viac možností chladenia priestoru pri menšiej spotrebe elektrickej energie. V rámci jedného chladiarenského skladu je možné mať viacero priestorov s rôznymi stupňami chladenia či mrazenia. Za tento úspech vďačia chladiarenské sklady aj izolačným PUR panelom.

Polyuretánové panely 

Sendvičové panely s jadrom z polyuretánovej peny sa čoraz viac používajú na zateplenie a tepelnú izoláciu pri komerčných stavbách, montovaných halách či priemyselných budovách. PUR panely  patria medzi obľúbené termoizolačné materiály, ktoré sa hojne používajú pri rôznych príležitostiach. Podobne je to aj pri stavbe chladiarenských skladov či chladiarenských priestorov v rámci väčšieho logistického skladu. Využiť sa dajú aj ako samostatné chladiarenské či mraziarenské stavby a majú široké priemyselné využitie. Od potravinárskeho priemyslu, mäsovýroby, mliekarenskej výroby po skladovanie zdravotníckeho materiálu. PUR panely môžeme použiť všade tam, kde potrebujeme dosiahnuť a udržať nízku teplotu pri minimálnych energetických výdajoch.

Skladba PUR panelov

PUR panely sú vďaka svojmu zloženiu variabilné a dajú sa úplne prispôsobiť na mieru konkrétnemu projektu a použitiu pri stavbe. Izolačné jadro tvorí polyuretánová pena a opláštenie PUR panelu môže byť z rôznych materiálov, najčastejšie majú kovový plášť. 

 

PUR panely sú samonosné, preto je tento sendvičový panel vhodný pre tzv. sendvičové konštrukcie. Spoje jednotlivých panelov môžu byť viditeľné alebo skryté, neviditeľné, kedy do seba jednotlivé panely zapadajú bez viditeľných prechodov medzi panelmi. V chladiarenskom priemysle sa preferujú tie so skrytými spojmi, nakoľko pri tomto type spojov nedochádza k usádzaniu nečistôt medzi  spojmi. 

Použitie stenových PUR panelov v chladiarenskom priemysle

PUR panely pre chladiarenský priemysel boli špeciálne navrhnuté pre použitie v nízkych teplotách. Tieto panely musia vydržať dlhodobo nízke teploty, musia mať aj estetickú hodnotu aj spĺňať mechanické normy. Okrem toho sa pri chladiarenských PUR paneloch požaduje splnenie hygienických noriem pre styk s potravinami, aby sa tak dali použiť v potravinárstve či zdravotníctve. 

Izolačné panely v chladiarenskom priemysle dokážu odizolovať chladiaci priestor a udržať v ňom nízku teplotu od mínus 35 stupňov do plus 8 stupňov. Takéto široké rozpätie teplôt je  možné dosiahnuť rôznou hrúbkou izolačných panelov. Štandardne sa používajú PUR panely v hrúbke od 40 do 240 milimetrov.

Montáž PUR panelov 

PUR panely ponúkajú okrem skvelých izolačných vlastností aj jednoduchú montáž, vďaka ktorej môže váš chladiarenský sklad či priestor v montovanej hale vyrásť ako “huba po daždi”. Podľa konkrétneho projektového plánu potom postupuje stavba chladiarenského skladu veľmi rýchlo, čo šetrí náklady nielen na vyhotovenie stavby, ale aj na pracovnú silu. V konečnom dôsledku tak môžete svoj chladiarenský sklad využívať skôr. Rovnaká je aj rýchlosť demontáže v prípade asanácie budovy. PUR panely sú navyše z veľkej miery recyklovateľné, takže nezaťažujú životné prostredie a dajú sa znovu využiť.