Čo sa dozviete? 

  • Čo sú to PUR panely
  • Z čoho sú vyrobené 
  • Aké je využitie PUR panelov
  • Od čoho sa odvíjajú ich izolačné vlastnosti 
  • Aká je ich funkcia pri chladiacich boxoch

PUR panely

PUR panely sú izolačným materiálom, ktorý tvorí jadro z polyuretánu a kovové opláštenie rôzneho tvaru. Vďaka variabilnej hrúbke izolačného jadra a dĺžky majú tieto sendvičové panely široké spektrum využitia. Na základe ich inštalácie sa rozdeľujú na stenové a strešné panely. 

Výhodou PUR panelov je jednoduchá montáž, ako aj možnosť vodorovnej i horizontálnej inštalácie. Ďalším plusom je fakt, že ich možno vzájomne kombinovať.

Izolačné vlastnosti PUR panelov

Izolačné vlastnosti PUR panelov sú často využívané pri zateplení stavieb či konštrukcii montovaných hál. Svoje uplatnenie však nájdu aj pri chladiacich boxoch či skladoch. PUR panely sa vyznačujú vysokým tepelným odporom, ktorý určuje mieru odolnosti materiálu voči tepelným prienikom. Táto veličina je priamo závislá od hrúbky izolačného materiálu. Čím je jadro z polyuretánu hrubšie, tým vyšší je i tepelný odpor PUR panela. 

Použitím sendvičových panelov tak zabránite tepelným prestupom ako takým, bez ohľadu na teplotu v interiéri. 

Vedeli ste, že? Pri chladiacich boxoch je možné použiť aj PIR dosky, ktoré sa od PUR panelov líšia predovšetkým tým, že sú nehorľavé. 

PUR panely a chladenie 

PUR panely, ktoré tvoria súčasť chladiacich boxov a skladov musia spĺňať vysoké hygienické štandardy, nakoľko sa často používajú na skladovanie potravín. Chladiace alebo mraziace boxy sú vyrábané na mieru, podľa konkrétnych požiadaviek zákazníkov. Hrúbka PUR panelov použitých pri chladiacich boxoch sa pohybuje v rozmedzí od 40 milimetrov až po 240 milimetrov. Ako sme spomínali vyššie, hrúbkou izolačného jadra je možné ovplyvniť izolačné vlastnosti pre rôzne použitia od +8°C až po teploty – 35°C. 

Správne zvolená izolácia je nevyhnutná aj pri znižovaní nákladov na ochladzovanie interiéru a dopadu na životné prostredie.