PUR panely patria medzi termoizolačné panely s jadrom z polyuretánovej peny, ktoré je obalené v obojstrannom obale z nehrdzavejúcej ocele. Tieto panely sa používajú všade tam, kde je potrebné zatepľovať rýchlo, jednoducho a kvalitne.
Polyuretánová pena
Polyuretán je lacný, univerzálny a všestranný materiál. Využíva sa v mnohých odvetviach a je významným technologickým riešením mnohých problémoch. Polyuretán sa nachádza v mnohých rozmanitých produktoch, ako napríklad izolácia chladničiek, pri čalúnení nábytku, výrobe topánok či matracov.
Matrace
Polyuretánová pena, ktorá sa používa ako výplň do matracov, sa nazýva aj pamäťová pena. Jedná sa o výnimočne obľúbenú výplň do matracov, ktorá sa ergonomicky prispôsobí ležiacemu telu a má mnoho zdravotných výhod. Je to vlastne polyuretánoová viskózno-elastická pena, ktorá je citlivá na teplo a pod vplyvom telesného tepla a váhy sa prispôsobuje ležiacemu. Tento materiál sa využíva aj v zdravotníckych produktoch, vankúšoch či antidekubitných matracoch.
Topánky
Súčasná obuv využíva nové tkaniny a funkčné membrány na báze polyuretánu, ktoré poskytujú priedušnosť, noha môže v topánke dýchať a nezapotí sa. Takéto tkaniny, používané napríklad na športových topánkach, sa získavajú z polyuretánoových živíc. Tvoria elastickú vrstvu, ktorá je nepremokavá, ale súčasne priedušná a odolná voči práčke či sušičke.
Stavebníctvo
V stavebníctve sa polyuretán využíva najmä vo forme polyuretánovej peny, určenej na zatepľovanie či izoláciu. Či už ako striekaná izolácia alebo ako PUR panely (sendvičové panely s jadrom z polyuretánovej peny), tento materiál je mimoriadne obľúbený termoizolačný materiál.
Typy opláštení PUR panelov
PUR panely sú variabilné aj v opláštení sendvičového panelu. Opláštenie býva najčastejšie z ocele a je rôzne profilované. Na steny a vnútorné priečky sa najčastejšie používa hladký profil, ktorý je nenáročný na údržbu a dobre vyzerá. Na vnútorné priečky sa tiež využíva mikrorebrovaný profil, ktorý dodá PUR panelu nevšedný vzhľad. Panely s mikrorebrovaním majú poväčšine viditeľné spoje, hladké plášte väčšinou skryté spoje. Oba typy spojov majú svoje výhody a podľa toho, kde budeme sendvičový panel používať, vyberieme aj typ spoja.
Strešné PUR panely majú zase trapézovaný profil, ktorý pripomína strechy zo zvlneného plechu, alebo dokonca škridlový vzhľad, pre napodobenie klasickej strechy zo škridiel.
Využitie PUR panelov
PUR panely môžeme využiť v stavebníctve pri výstavbe priemyselných budov, kancelárskych priestoroch, skladoch a logistických centier, ale dajú sa použiť aj na zateplenie obytných priestorov. PUR panelmi môžeme izolovať steny, ploché strechy a strechy so sklonom do 35 stupňov. PUR panely sa tiež využívajú na odizolovanie tepla a vytvorenie tzv. chladiacich boxov, či chladiarenských miestností na skladovanie mäsa, mliečnych výrobkov či potravín. Vďaka svojim termoizolačným vlastnostiam udržia vnútri miestnosti stabilnú teplotu, čím znižujú elektrickú náročnosť chladenia takýchto priestorov.
Ekologické a ekonomické výhody
Jednou z mnohých ekonomických výhod PUR panelov je ich rýchla montáž, ľahká manipulácia s panelmi pri montáži a cenová dostupnosť. Tým znižujú stavebné náklady, šetria čas a náklady na robotníkov a taktiež budova, ktorá je montovaná z PUR panelov je rýchlejšie hotová a skôr odovzdaná do používania. Životnosť PUR panelov je viac ako 50 rokov, čo je porovnateľné so životnosťou bežných budov. PUR panely sú taktiež takmer úplne recyklovateľné, čo znamená, že nezaťažujú životné prostredie a aj počas svojej životnosti sú úplne enviromentálne bezpečné.